Egejská riviéra (Turecko)

Egejská riviéra

Překrásná pláž Ölüdeniz

Překrásná pláž Ölüdeniz

Egejská riviéra se nachází na jihozápadním pobřeží země, při březích Egejského moře, a její výhodná pozice přímo vybízí k podniknutí výletu na některý z blízkých řeckých ostrovů. Cestovatel se tak může během své dovolené seznámit nejen s tureckým, ale i řeckým způsobem života. Právě územní nároky na blízké ostrovy byly po celou druhou polovinu dvacátého století jedním z neuralgických bodů napjatých diplomatických vztahů mezi Turky a Řeky a definitivní řešení tohoto sporu se stále nepovedlo nalézt.

Turecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 1.7.2020 10:31

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://turecko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: jihozápad Turecka, pobřeží Egejského moře, mezi nejznámější rezorty patří Kusadasi, Bodrum, Marmaris a Fethiye


Egejská riviéra - Zajímavosti, památky

Efesos, knihovna

Efesos, knihovna

Letovisko Kusadasi ještě před nedávnem nebylo nic víc, než nenápadné rybářské městečko. Nyní je však rychle se rozvíjejícím střediskem, lákajícím turisty především na písčité pláže, pozvolna se svažující do moře a na rušný noční život. Centrum letoviska je tvořeno přístavem, čítajícím na 600 jachet. Kusadasi je rovněž vhodným místem pro ty cestovatele, kteří rádi prozkoumávají historické památky navštívené země. Když se vydáte do blízkého Efesu, můžete na vlastní oči spatřit pozůstatky jednoho ze sedmi divů světa, Artemidina chrámu.

Přístavní město Bodrum bylo v antice známo pod jménem Halikarnass a podobně jako Efes se může pyšnit tím, že na jeho území stál jeden ze sedmi divů světa, a sice Mauzoleum. Tato velkolepá dominanta se však bohužel nezachovala a tak nejvýznamnější historickou stavbou, kterou můžeme v dnešních dnech v Bodrumu obdivovat, je hrad. V útrobách Bodrumského hradu se nalézá zajímavá expozice Muzea podmořské archeologie. Bodrum a okolo něj ležící střediska (Turgutrels, Gümbt, Bitez) tvoří turisticky nejoblíbenější oblast Egejské riviéry. Na tamních písčitých a oblázkových plážích tráví svou dovolenou početná klientela nejen zahraničních, ale i domácích rekreantů. Turisté mají na výběr z nabídky vodních sportů a koho omrzí koupání ve slané vodě, může se vydat do nedalekého akvaparku. Zajímavým zpestřením dovolené se může rovněž stát výlet lodí na necelých 30 km vzdálený řecký ostrov Kos. Nejbližším letištěm je Bodrum-Milas, ležící zhruba 35 km od města. Díky charterovým letům zde v letních měsících panuje čilý provoz.

Bodrum, lodě v přístavu

Bodrum, lodě v přístavu

V oblíbeném letovisku Marmaris, táhnoucím se po pobřeží mezi městy Marmaris a Iclemer, se mohou turisté těšit na odpočinek na písčité pláži. O zábavu po setmění je postaráno díky mnoha barům, klubům a diskotékám. Nejbližší letiště, ležící ve městě Dalaman, je vzdáleno přibližně 100 km od letoviska.

Fethiye leží v hornaté oblasti na východě Egejské riviéry. Jedná se o klidné středisko s krásnou okolní přírodou. Jsou zde vhodné podmínky k provozování paraglidingu, takže kdo touží po nevšedním zážitku, nechť sebere odvahu a vyzkouší na vlastní kůži tuto adrenalinovou kratochvíli, kterou vám ochotně zprostředkuje několik hotelů a agentur. Rozhodně se vypravte do oblasti Ölüdeniz (v překladu „mrtvé moře“), která je známá svým bílým pískem a průzračným mořem. Další pověstná pláž rezortu Fethiye se jmenuje Calis.

 
Publikováno: 20.01.2011
Aktualizováno: 12.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Egejská riviéra

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist